<<< Zpět

Trochu něco k počítačům

Ing. Miroslav Němeček, 1993

 

Počítače nepočítače, aneb Pár rad začátečníkům

"Máme na to počítač!" ... Také jste tuto větu již slyšeli? Že jste ji dokonce i sami řekli? Pravda, v podstatě je to jednoduché. Koupíte počítač, položíte jej na stůl a můžete jet měsíc na dovolenou. Počítač se stará o vše za vás. Nekouří, nepije, jen tiše pracuje. Ještě tak vědět na čem. Že vám nevyplnil fakturu ani když jste ho na kolenou prosili? A zkoušeli jste ho zapnout? Ani tak? Tak to vám poradím jediné - kupte si program. Ale ne, v mlékárně ho nemají. To musíte tam, jak mají za výkladem disketu. No, to je to, čím máte podložen ten stůl. Nakoupeno? Je toho pěkný balík. Vy budete projektovat urychlovač alfa částic? Ale jo, to se doma občas hodí. Hlavně, že máte to účetnictví. Pro Amigu, aha. Nechcete se raději obrátit na odborníka? Ne, pan Slimáček z masny nebude asi ten pravý. Tak začněme znovu. Počítačem nazýváme tuhle skříňku s hejblátky a čudlíky. To, do čeho si tak vesele poťukáváte, to je klávesnice. Ale raději ten hasák položte, nebudete ho snad potřebovat. Tohle na koukání, to je monitor. Opravdu ne, ani jeden satelit tam nechytíte. Tuhle placičku, jak tomu říkáte, nazýváme disketou a strká se sem do té díry. Pozor, to je větrák. A ještě otočit tím okýnkem napřed. Sláva, už je tam. A teď se podíváme, co na té disketě máme. Na co potřebujete ty nůžky? Aha. Tak napište příkaz DIR. Ne fixem, klávesnicí. Ano, to jsou ta písmenka, co půjdou do počítače. A teď stiskněte ENTER. Tak. A teď ... Co se vám stalo? Jo, vy máte radost, že to na vás zamrkalo. Víte co, stavte se opravdu raději za tím panem Slimáčkem z masny. Jistě je to odborník.

 

Chováme si doma viry.

Neubližujte virům. Vždyť to jsou malí hodní drobečkové. A přitom tak nenároční. Co vám toho jenom sezobe taková andulka. A co nadělá nepořádku. Takový virus - to je něco jiného. Na potravu je úplně nenáročný - stačí mu jenom sem tam uzobnout nějakého bajtu. Vždyť jich máte na disku několik milionů, tak přece nebudete na nějaký ten bajt skoupí. Nepořádek vám virus nenadělá. Naopak je tak čistotný, že se někdy pouští i sám do úklidu. Když už se mu zdá, že je na disku nepořádek, vezme si kyblíček a začne s generálním úklidem. Tak vám jej vybílí, že jej ani nepoznáte. Takový je to šikula. Proto neváhejte a namísto domácích zvířátek si chovejte doma raději vira. Obstaráte si jej lehce, protože se velmi snadno množí. To přijdete ke známému, položíte disketu na stůl vedle počítače a už je tam, mrška. Ale vybírejte si dobře rasu, ať si nepřinesete nějakého chudinku, který na vás jen občas udělá bububu a nic. Nejvděčnější jsou bootovací viry. Jsou velmi nenáročné a přitom jsou nejčistotnější. Po jejich úklidu už počítač ani nemusíte zapínat. Pozor na rasu mlsací. Některé by nejraději mlsaly samé sušenky. Vhodná je též rasa žertovná. Ta vás vyvede aprílem i uprostřed prosince. S hudební rasou se zase můžete hudebně zdokonalovat. Výběr je tedy velký, stačí si jen vybrat. Jenom si dávejte pozor na lovce virů. Jsou nelítostní a ničí vše bez milosti. Přeji vám mnoho úspěchů a trpělivosti ve vaší chovatelské činnosti.

 

Jak se stát programátorem

Programátorem se stanete lehce. Stačí vzít třeba Turbo Pascal, počeštit anglická hlášení dodávaných modulů a je to. Hlavně nezapomeňte při spuštění programu uvést výrazně váš Copyright, ať vaše dílo nikdo nezneužije. Pokročilejší programátor jde již dále. Spojuje moduly do větších celků a vznikají tak velmi hodnotná díla. Někteří odvážlivci dokonce tyto moduly i modifikují. To však již vyžaduje i několik dnů náročné práce. Proto se nelze divit, že tato díla jsou nabízena na trhu až za několik tisíc. Jestli chcete, můžete se pustit i do oblasti zpracování dat. K tomu potřebujete zpětný překladač FoxBase. Pak už stačí jen přeložit některý z dodávaných programů a změnit jeho Copyright. Aby ale nebyly pochybnosti o jeho původnosti, je třeba ještě změnit barvy displeje. Za nejlepší kombinaci se považuje tmavě purpurová na červeném pozadí. Hlavně musí displej hýřit pestrými barvami. Pokud patříte k té menšině, co programy skutečně tvoří, musíte dodržet několik kritérií. Především musí být program ovládaný pomocí okýnek, i kdyby šlo o ten nejjednodušší konvertor. Příkazový řádek je přežitek. Uživatel má spoustu času na to, aby neustále znovu zapisoval jména souborů a přepínal volby. Čím je ovládání propletenější, tím je program lepší. Dalším kritériem je velikost programu. Ne, že by stejnou funkci neplnil program velký 5 KB, ale když má 500 KB, tak to přece jen vypadá líp. Uživatel si chce za své peníze koupit opravdu "něco". Na rychlosti programu též nezáleží. Čím pracuje pomaleji, tím pracuje důkladněji. Programátorem jistě není někdo, kdo pracuje v assembleru, protože jeho programy nesplňují žádné z uvedených kritérií. Proto je třeba se na něj dívat jako na vyvrhela společnosti.

<<< Zpět