<<< Zpět


UV expoziční hodiny

Potřeboval jsem časový spínač ke své UV-LED expoziční osvitce, kterou jsem osvěcoval fotocuprextit. Použil jsem šuplíkové součástky a proto výsledek dopadl jinak než jsem čekal - namísto plánovaného ATmega162 jsem musel použít AT89S51, což znamenalo udělat změny v zapojení a použít jiný program. Bohužel úpravy nejsou ve schématu zanesené a tak z toho vznikl tak trochu paskvil, za který se velmi stydím. :-( (při focení jsem dokonce zjistil, že už jsem ztratil jedno tlačítko, tak se omlouvám ... ehm :-) )

Proto doporučuji hodiny jen k inspiraci, rozhodně je nezkoušejte vytvořit stejně. Na to mají příliš mnoho chyb. Co si tak vzpomínám na změny, které se musely udělat při výměně ATmega162 za AT89S51: obráceně resetovací signál (proto přidán resetovací kondenzátor s odporem), chybí pár výstupů a proto byly jakési změny v zapojení desetinných teček (myslím že druhá svítí napevno a poslední svítí spolu s osvitkou). No a další nectnosti co tyto hodiny mají - zbytečně velký displej (použil jsem šuplíkový, ale ten ve tmě při expozici oslňuje), kabely jsou příliš těsně k chladičům a tak občas lezou do zkratů, drátové propojky trochu překážejí tlačítkům. Příště bych použil raději multiplex displeje, hardware by se zjednodušil.

Osvitku jsem osadil 15 UV ledkami. Pro plošňáky 10x15 a větší už bývá problém s velikostí plochy a rovnoměrností (řeším zvětšením vzdálenosti a prodloužením času), příště bych použil více LED a větší plochu. Exponuji z 10 cm po dobu asi 5 až 10 minut. Předlohu tisknu na fólii na laserové tiskárně. Dvě předlohy lepím k sobě izolepou, což zajistí vyšší kontrast a lepší kvalitu předlohy. Při vyšší hustotě už je problém předlohy přesně sesadit, ale jde to celkem rozumně. Vzhledem k vysoké ceně fólie do laserovky recykluji fólie a používám vícekrát - tisk z laserovky lze z fólie snadno smýt lihem. Sice mám fólie rozstříhané na menší kusy, ale jde na ně tisknout když se přilepí na papír izolepou. Po expozici desky vyvolávám v roztoku hydroxidu sodného (z Tesca) a poté leptám v kyselině solné s perodixem vodíku - kupuji v drogerii PeMi.

Ovládací program nedopadl až tak špatně. Hodiny se ovládají třemi tlačítky. Jedno tlačítko spouští a zastavuje odečítání času, další dvě tlačítka mění čas nahoru a dolů. Čas se mění po sekundách, ale při držení se rychlost postupně zvyšuje a tím lze poměrně snadno a rychle nastavit jakýkoliv čas.

Download: zdrojový kód (Keil C51 freeware) a schéma (Eagle freeware)


Vstup do diskuze Bastlírny

<<< Zpět