Úvod O mně < Články Software Bastlírna Foto ...a zbytek


Něco o mně

Jméno: Miroslav Němeček
narozen: 13.1.1963
rodiště: Lanžhot
současný pobyt: Most
zemřel: snad ještě ne(?)
zaměstnání: programátor
koníčky: programování
výška: 186 cm
váha: 92 kg
matka: učitelka na ZDŠ 1. stupně, dnes v důchodu
otec: úředník Jednota Mikulov, dnes tu již není
bratr: traktorista, dnes klempíř a pokrývač

Mládí jsem prožil v Lanžhotě, spolu s bratrem Ladislavem (o 5 let starším, byl mi "Velkým Bratrem"). Od roku 1977 jsem studoval na gymnáziu Břeclav. Velmi mě bavila elektronika a bastlení. V roce 1978 jsem byl v celostátním kole soutěže Integra v Rožnově pod Radhoštěm - sice nevyhrál, ale o to víc mě to zapálilo pro elektroniku. Proto jsem šel v roce 1981 studovat na VUT Brno - fakulta elektrotechnická, obor radiotechnika.

Spíše mě začala táhnout digitální elektronika. A především počítače, které se začaly objevovat v 8bitové podobě. Ještě na vysoké jsem si začal ze součástek bastlit svůj první sběrnicový počítač - na bázi Z80, s vlastním návrhem řadiče displeje. V mém zpracování mechanická spolehlivost nic moc, ale hodně jsem se naučil.

Po vysoké v 1986 jsem nastoupil jako technik počítačů Robotron do Tesly Rožnov. Hned na to rok vojny ve Strašicích u Rokycan (u spojařů - vysílačky), kde jsem potkal počítač Sharp MZ-821 a ten jsem si zamiloval (dokonce jsem si ho po vojně koupil). Strávil jsem stovky hodin vypisováním a disassemblací paměti ROM a interpreteru Basic MZ800. Neocenitelný zdroj informací.

Po návratu z vojny jsem se do Rožnova přestěhoval i se svou manželkou Dášou (stavební projektantka z Liberce), se kterou jsem se seznámil ještě na vysoké. V roce 1988 se nám narodil syn David, v roce 1991 dcera Monika.

V rožnovské Tesle jsem se stále více věnoval softwarové stránce počítačů, setkal se s počítači na bázi CP/M a později DOS. Opět následovaly hromady hodin listingů a analýzy kódů operačních systémů, firmware a programů (před pár lety jsem při úklidu vyhazoval stoh hustě okomentovaných listingů).

Potřeba snadnějšího použití prostředí DOS mě přivedla k vytvoření programu DOS Manažer (po vzoru Norton Commanderu), o který se objevil takový zájem, že jsem v roce 1990 opustil Teslu, přešel do podnikatelské sféry a ve spolupráci s rožnovskou firmou Golem prodával DOS Manažer. Úspěch byl nemalý, účastnili jsme se s ním mnoha výstav (především Invexy).

Veškeré mé programování bylo v assembleru, vždy jsem propagoval raději více práce od programátora, když to pak uživateli přinese kvalitnější program. Vznikly v té době i jiné zajímavosti, např. hra Vlak, která se mezi lidmi stala kultovní. Ještě dnes po letech jsem často překvapený kolik lidí se mi ozve s díky, jak byl Vlak skvělá a populární hra.

Vývoj DOS Manažeru pokračoval a přestože za pár let dosáhl dokonalosti v podobě verze 2, zájem rychle klesal - z důvodu nástupu Windows.

Proto jsem v roce 1996 opustil DOS a začal programovat pod Windows - první pokusy v assembleru, pak Delphi a nakonec C++. Potřeba syna také si něco tvořit mě přivedla k myšlence vytvořit programovací nástroj pro děti. Tak vznikl králík Petr, ikonové programování. A možná že právě díky Petrovi je dnes syn úspěšný programátor.

Původní dětská skládačka se rozrůstala v mohutný nástroj (včetně podpory 3D grafiky - v Petrovi vzniklo mnoho kvalitních 3D her). Přestože první ohlasy a recenze v časopisech byly velmi příznivé, zájem trhu se nakonec neprojevil dostatečně k udržení obživy a proto jsem se v roce 2003 vrátil do zaměstnanecké sféry.

Rok 2003 byl pro mne velmi bohatý na změny - kromě změny zaměstnání jsem se i rozvedl a přestěhoval z Rožnova do Mostu (kde bydlím dodnes). Jsem nyní zaměstnaný v Income Praha, kde pracuji na vývoji hracích automatů (práce s mikročipy a grafika v OpenGL) a také programy pro řízení velkoplošných LED displejů (za občasné ostudy se zakousnutím LED displeje na Staroměstském náměstí při odečítání času na Silvestra mohu já :-D).

Nadále si pokračuji v softwerařině i soukromě - operační systémy mě neustále lákají a proto opět vydatně pokračuji na vývoji 32-bitového operačního systému (možná jednou nový konkurent Windows a Linuxu? Kdo ví?).

Update v roce 2021. Systému Litos jsem se již přestal věnovat. Pro osobní PC je takový systém pro jednotlivce již nezvládnutelný, kvůli vysokým nárokům na rozsah systému. Ale i tak Litos již našel své uplatnění - v zaměstnání jsem vytvořil operační systém Incos pro ARM mikročip (obdoba jako FreeRTOS). Zatím nelze zveřejnit, tak snad časem.

Dále pokračuji v hraní si s mikročipy a vytváření retro počítačů.

Nějaké další zajímavosti: Rozhovor zveřejněný na serveru http://www.osdos.net/