Úvod Články Software < Bastlírna ...a zbytek


Software a programování

Zde bych rád nabídl alespoň ty nejzajímavější programy, které jsem za ta léta vytvořil, s nadějí že někomu přinesou užitek či radost. Bylo jich sice mnohem více, ale koho by dnes zajímal např. DOS driver pro plotter VZ-930 nebo rezidentní generátor makrokláves.

Fotobanky

TexiGen - generátor procedurálních textur.

Domovská stránka programu TexiGen www.breatharian.eu/TexiGen

Programy pro fotobanky:

Program pro snadnou editaci keywords programu DeepMeta DeepMetaPreset

Generátor Buddhabrot - fraktálový Buddha Buddhabrot

Editor klíčových slov pro fotobanky KwEdit

Odesílání obrázků do free sekce v 123RF 123RFfree

Měnitelné pozadí u fotek a izolace objektů z fotek PhotoBack

Dočasná změna aktuálního data v PC (falešné datum při startu programů TempDate

Simulátor zavaděče ZX Spectrum

Seamless loop video SeamlessLoop

Detekce verze souboru EPS verzeAI

Generátor Low-Poly vektorových sítí TriaGen

Výběr souborů k odeslání do fotobank Vyber

Synchronizace obsahu portfolií fotobank StockSync v0.90 beta, zdrojový kód

Animer - 2D obrázkový animátor.

Domovská stránka www.breatharian.eu/Animer

Litos - operační systém Litos, neboli "Little Operating System", je projekt na kterém s přestávkami pracuji již mnoho let. Při prvních pokusech jsem vytvářel variantu systému DOS. Pak jsem se několik let věnoval práci na vytvoření 32-bitového systému v assembleru. Pro jednoho člověka neúměrně pracné (i kdybych to někdy dokončil, bylo by to už příliš zastaralé). Proto další pokus byl pseudo-8bitový operační systém, využívající 64 KB RAM. Ten jsem dokončil, samozřejmě až tak moc využitelný není, ale byl to hlavně trénink. Nyní jsem se opět k Litosu vrátil a pracuji opět na 32-bitové variantě, ale tentokrát v C a hlavně s jinou koncepcí - malý systém, zvládnutelný k realizaci, ale přitom dostatečně výkonný aby byl dobře využitelný. Přinejmenším aby mohl sloužit ostatním zájemcům o tvorbu systémů jako zdroj informací a odrazový můstek.

Domovská stránka systému Litos litos.wz.cz

První pokusy litux.wz.cz

Artonix - 3D engine vytvořený na základě zkušeností z Petra. Předností by měla být snadná použitelnost, přehlednost a dobré vybavení. Projekt je sice už téměř dobře funkční, ale zatím je odložený, chybí dolaďování, tutoriály, helpy, dodělávání ještě nějakých funkcí aby byl komplexnější (zatím je to jen hrubá stavba, pro praxi by asi nestačil). Ale rád bych se k projektu někdy zas vrátil, bylo na něm udělané dost zajímavých věcí - podporuje DirectX 3 až 9, OpenGL1.0 až 1.1, ve vybavení má konstruktor objektů, deformátor, modifikátor, široké spektrum textur a konverzí (včetně DDS), dialogová okna, zvuky.

Domovská stránka artonix.sweb.cz

DOS Manažer - souborový a diskový manažer pro DOS, Windows 95/98/Me. Přestože dnes už zastaralý, může být dobrou pomůckou např. pro správce systémů. Měl velmi bohaté funkce (hromadné operace se soubory na disku, porovnávání adresářů a souborů, editace souborů do 250 MB, HEX editor, diskové operace, konverze souborů, tabulkový kalkulátor, věčný kalendář, přesná kalkulačka, databáze a další). Pod Windows 95/98/Me podporuje dlouhá jména souborů.

Instalátor poslední oficiální verze 2.10 (obsahuje spoustu DOS utilit)

Zdrojové kódy (možná nejsou 100% funkční)

Petr - vizuální programovací nástroj, nejen pro děti. Lze v něm snadno vytvářet 2D i 3D hry, bodová grafika, sprajty, 3D grafika, dialogové i konzolové aplikace, komunikace, DLL. Zdrojové kódy jsou přímo součástí editovaného EXE programu. Vytvořený program nevyžaduje žádné přídavné prostředí, je plnohodnotnou aplikací Windows. Petr je plně freeware a i jeho zdrojové kódy jsou volně k dispozici.

www stránky programu Petr: www.breatharian.eu/Petr

programy a hry vytvořené v Petrovi

komunitní server: Islandsoft

www anglicky: www.breatharian.eu/Petr/en

Vlak - hra na principu Hada, 50 scén. Když jsme ji s manželkou před mnoha lety vymýšleli, netušili jsme že se mezi lidmi stane až kultovní. I dnes po mnoha letech se lidi na mne obracejí a vzpomínají na Vlak, jak si s ním užili. Vzniklo mnoho následovníků např. pro mobily a tablety.

Vlak v1.00 pro DOS

Zdrojový kód v1.00 (program se po překladu obaluje utilitami ProComp a Poj)

Vlak v2.00 pro DOS - kit s možností editace scén

Zdrojový kód v2.00

Vlak v2.01 pro DOS - detekce videokarty, pod Window už nefunguje

Vlak v2.10 pro Windows - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Spustit online Vlak do Becherovky - varianta Vlaku pro soutěž Becherovky, ve Flashi

Download hry Vlak do Becherovky, formáty flash swf, html a Windows exe

Download zdrojových kódů hry Vlak do Becherovky, vytvořeno v Macromedia Flash 8 Pro trial

www stránky hry Vlak do Becherovky

Rada případným dalším zájemcům o portování hry Vlak - stáhněte si Vlak pro Windows a mini verzi programu Petr. Hru v něm otevřte a přetáhnutím obrázků do knihovny je extrahujete do BMP. Když nebudete vědět tak se mě zeptejte.

Mravenci - hra podle karetní hry Arcomage ze hry Might & Magic 6. Druhá nejpopulárnější hra, mezi uživateli stále oblíbená a portovaná pod jiná prostředí.

Download hry Mravenci - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Download grafiky a zvuků hry Mravenci (jinak lze extrahovat v programu Petr)

Recenze např: www.freegame.cz, plnehry.idnes.cz, echo_freeware10.sweb.cz

Desktop hry - rozstřelování, krájení a řezání plochy Windows. Když jsme uvedli na trh programovací nástroj Petr, přístup na www stránky byl dá se říct celkem běžný. Ale jednoho dne začaly přístupy rychle narůstat. Během pár dnů se zvedly o několik řádů. Zjistili jsme, že důvodem je hra Desktop hry, která se najednou stala neuvěřitelně populární v USA pod názvem "Stress relief" nebo "Stress reducer".

Download hry Desktop hry - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Vánoční verze hry

Recenze např: www.stahuj.centrum.cz, mujsoubor.cz, freehry.doupe.zive.cz

Třináct duchů - hra plná hlavolamů. Vaším úkolem je vyřešit 13 úkolů, které vám zadávají duchové, strážci karlovarských pramenů. Hra byla vytvořena v Petrovi pro soutěž Becherovka Game 2003. Tato hra se naopak nestala nějak zvlášť populární - přitom já ji považuji za nejlepší a nejvíce propracovanou hru kterou jsem kdy vytvořil. Vložil jsem do ní více tvořivosti a pečlivosti než do kterékoliv jiné.

Download hry Třináct duchů - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Recenze např: plnehry.idnes.cz, www.freegame.cz, www.hrej.cz

Bechtor - akční střílečka po vzoru hry Raptor, vytvořená v Petrovi pro soutěž Becherovka Game 2005. Hru jsme tvořili se synem přítelkyně a myslím že se dost povedla - byla oceňovaná jako velmi akční, svižná a záživná, proto v soutěži vyhrála 1. místo.

Download hry Bechtor - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Domovská stránka hry bechtor.wz.cz

Recenze např: freehry.doupe.zive.cz, www.freegame.cz, rozhovor s autory, plnehry.idnes.cz

Turbo Cars - klasická autodráha. Hezká prostředí a realistický vzhled. Lze soupeřit přes síť. Hra byla vytvořena v Petrovi pro soutěž Becherovka Game 2003.

Download hry Turbo Cars - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Recenze např: plnehry.idnes.cz, www.hrej.cz

Robík Bobík - je programovatelný robotek. Jeho úkolem je připravit cestu pro automaty přepravující bedny Becherovky. Přehazuje semafory, výhybky a spínače pomocí dálkového ovladače. Hra má 50 scén a byla vytvořena ve Flashi pro soutěž Becherovky.

Spustit online Robík Bobík

Download Robík Bobík, formáty flash swf, html a Windows exe

Download zdrojových kódů Robík Bobík, vytvořeno v Macromedia Flash 8 Pro trial

www stránky hry Robík Bobík

Kóta 236 - akční 3D střílečka. Hra byla vytvořena v Petrovi pro soutěž Becherovka Game 2001. Byla to první trochu větší 3D hra vytvořená v Petrovi, se kterou jsem se poprvé účastnil soutěží Becherovky a dokonce vyhrála celkové 2. místo (takže jsem si domů vezl bednu Becherovek ... a to jsem nealkoholik! :-) ).

Download hry Kóta 236 - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Převody - užitečný prográmek na převody nejrůznějších fyzikálních veličin.

Download programu Převody - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

TI-59 - emulátor programovatelného kalkulátoru TI-59. Program plně emuluje proslulý kalkulátor TI-59 firmy Texas Instruments s tiskárnou PC-100A. Umožňuje ukládání a načítání programů a přepínání knihovních modulů. Jen drobně odlišný kalkulátor, TI-58C, byl můj oblíbený kalkulátor z vysoké školy, se kterým jsem si opravdu užil - a tak mi nedalo nezkusit si ho naemulovat v Petrovi. :-)

Download programu TI-59 - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

PicDev - překladač a programátor pro procesory Microchip PIC16F84 a stavebnici P84. Program byl vytvořen v Petrovi a měl být ukázkou jeho schopností.

Více podrobností zde...

Animátor - DOS interpreter skriptů pro vytváření animací. Animátor jsem vytvářel kolem roku 1992 a stal se později podkladem při vývoji Petra. Umožňoval snímání obrazovky jak v grafickém, tak i textovém režimu, dělat výřezy obrazu a přehrávat obrazy podle skriptů, včetně možností interakce s uživatelem. V animátoru bylo vytvořeno i několik her, používali jsme ho např. na výstavách k demonstračním animacím (v tehdejších dobách bylo 16 barev víc než dost :-) ). Byla v něm např. vytvořena animace PF1993 - na snímku vedle - která se stala dost populární a uživatelé se dožadovali nových verzí. S jeho pomocí byly vytvořeny i obrázky pro Vlak 1.0.

Download animátoru pro DOS

Download PF1992-PF1997 pro DOS a PFxx pro Windows (verze nezávislá na roku)

Všemi10 - výuka psaní na klávesnici všemi 10 prsty, pro DOS.

Download programu Všemi10 pro DOS

Pár mých starších programů je ještě zde: mnsoft.wz.cz

A ještě výběr pár mých zajímavějších DOS programů, obsah balíku:

ABECEDA - vyuka abecedy pro nejmensi
ADRPORT - zobrazeni (a prip. nastaveni) adres portu COM a LPT
ASCII  - zobrazeni ASCII tabulky znaku displeje (napr. pro tisk)
ASCTAB  - rezidentni ASCII tabulka (zobrazeni a zadavani nestandardnich znaku)
ASK   - vetveni poveloveho souboru BAT podle stisknute klavesy
BLUDISTE - hledani cesty z bludiste ven (hra pro nejmensi)
BRAILLE - instalace Brailleova pisma (jedna se o vtip, nove spusteni to zrusi)
CDPLAY  - prehravani a informace o CD disku
CHECKSUM - kontrolni soucet souboru
CLOCK  - rezidentni zobrazeni hodin
CSKEYMIN - miniverze ovladace programatorske klavesnice v kodu Kamenickych
CTI   - prohlizec textovych souboru
DBVIEW  - prohlizec databazovych souboru DBF
DELAY  - zpomalovac chodu pocitace (nefunguje pro hodne rychle pocitace)
EGACSM  - mikroverze instalace fontu Kamenickych na displej
FACTOR  - vypocet faktorialu (az do cisla 11300)
FDMEGA  - zvysi kapacitu diskety (jedna se o vtip - jen zmeni info diskety)
FILT   - filtr textovych souboru (zmena kodovani Kamen/Latin2/KOI8)
GET   - zadani textoveho parametru v povelovem souboru BAT
GVIEWMEM - graficke zobrazeni obsahu pameti DOS
HLEDEJ  - vyhledavani souboru na disku (prohlizeni, generovani seznamu)
HLP   - komprese a prohlizeni souboru napovedy
HODINY  - zobrazeni a zmena casu
INKEY  - "podhazovani" klaves do bufferu klavesnice
INPSCR  - prenaseni textu z obrazovky do bufferu klavesnice
INTLIST - vypis adres preruseni INT v systemu (+popis)
KALEND  - planovaci kalendar s budikem
KALK   - kalkulator (vypocet na priblizne 150 cislic)
KARLIK  - programovaci nastroj pro deti
LAB   - nastaveni labelu disku
LAPINT  - monitorovani preruseni INT
LINES  - relaxacni carove obrazce
MAKRO  - makroklavesy
MALUJ  - omalovanky
MANDELB - generator Mandelbrotovy mnoziny (fraktalovy obrazec)
MANUAL  - generovani "samoprohlizecich" textovych souboru
MONOSKOP - testovaci monoskop pro displej
NOVINY  - svetelne noviny
PLANETY - zarodek hry, prulet nad terenem
PLAY   - prehravac melodii pres PC speaker
POUTAC  - graficky reklamni poutac (ukazka prace s VGA grafikou)
SACHY  - jednoduche sachy (v textovem videomodu)
SAFEDISK - zabezpeceni archivu disket paritni disketou (samoopravnost)
SETCLOCK - nastaveni rychlosti syst. hodin INT 08h (nespoustet pod Windows!)
SETCOM  - zobrazeni a nastaveni parametru portu COM
SETDIR  - nastaveni adresa s vytvorenim
SETERROR - nastaveni chyboveho kodu v povelovem souboru BAT
SETLOCK - nastaveni presmykacu klavesnice (NumLock, CapsLock, ...)
SHARP  - simulace magnetofonu pro SHARP MZ-800 (meni rychlost INT 08h)
SHOWS  - generator demonstraci
SUBPAR  - vicenasobne provadeni prikazu podle seznamu
TESTCARD - test videomodu graficke karty
TESTKEY - monitor stisknutych klaves (port/AT/XT...)
TETRIX  - obdoba hry Tetris
TIMERUN - planovac spousteni programu
TVMOD  - emulator televizniho videomodu graficke karty
UPLET  - editor vzoru pro pleteni a vysivani
VEGAS  - hraci automat
VESAINFO - informace a test videomodu VESA
VGA98  - zmena znaku displeje z 9 bodu (VGA) na 8 bodu (jako EGA)
VYBARVI - vybarvovani obrazku
VYBER  - vyber souboru ze seznamu
WAIT   - cekani poveloveho souboru BAT na klavesu s moznosti preruseni

SHARP MZ-800 - Program pro nahravani z PC na Sharp pres LPT (+ ruzne programy pro Sharp)